پرورش ماهی یک فرصت مناسب برای سرمایه گذاری در عمان

اقتصادی – عمان چنس: بر اساس آمارهای سال ۲۰۲۲، استان الوسطی عمان رتبه اول را در تولید ماهی در میان استان‎‌های این کشور دارد. وزارت منابع کشاورزی، شیلات و آب عمان تعدادی از فرصت‎‌های سرمایه‎‌گذاری در پروژه‌‎های پرورش ماهی در این استان را معرفی کرده است.

لازم به ذکر است که میزان تولید ماهی در این استان در سال ۲۰۲۲ به حدود ۲۵۰ هزار تن با ارزش بیش از ۱۰۰ میلیون ریال عمانی رسیده که ۳۶ درصد از کل تولید کشور را تشکیل می‌‎دهد.

علی بن عبدالله العلوی، مدیر کل دفتر وزارت منابع کشاورزی، شیلات و آب در استان الوسطی، ضمن تاکید بر توجه دولت به بخش شیلات در این استان به دلیل فرصت‎های شغلی که فراهم می‎کند، تعداد صیادان ثبت نام شده تا پایان سال ۲۰۲۳ در الوسطی را بیش از ۴۸۰۰ نفر؛ تعداد قایق‎های صیادی ثبت شده را ۲۰۱۱ قایق ماهیگیری و ۵۳۰ وسیله حمل و نقل و بازاریابی و تعداد شناورهای صیادی سنتی را ۱۴۹شناور اعلام کرد.

او به خبرگزاری رسمی عمان توضیح داد که یک بندر ماهیگیری دریایی چند منظوره در منطقه ویژه اقتصادی در دقم ایجاد شده است که شامل مکان‌هایی برای نگهداری کشتی‌های صیادی تجاری، ساحلی و صنایع دستی، کارخانه‌های ماهیگیری، تأسیسات فروش ماهی، یک مرکز برای آموزش ماهی‌گیران، شبکه‌‎ای از جاده‎‌های آسفالته برای خدمات رسانی به وسایل نقلیه حمل و نقل ماهی است.

طرح‎‌ها و پروژه‎‌های دیگر وزارت منابع کشاورزی، شیلات و آب برای حمایت از این بخش و صیادان، ایجاد  کارخانه‎‌های کنسرو ماهی، بازار ماهی و بندر ماهیگیری در ولایت محوت، توسعه بندر ماهیگیری در اللکبی در الجازر، مراکز جمع آوری ماهی در هیتام و راس مدرکه در دقم و تعدادی پروژه‌‎های پرورش ماهی در استان است.

ارزش سرمایه‎‌گذاری طرح های اجرا شده و در حال اجرا بیش از ۱۶۲ میلیون ریال عمانی بوده و طرح‌های پرورش ماهی به ارزش بیش از ۷۷۰ میلیون ریال عمانی وجود دارد که امید است عملیات اجرایی آن‌ها در آینده آغاز شود.

العلوی خاطرنشان کرد که این وزارتخانه تعدادی فرصت سرمایه‌‎گذاری را در پروژه‎‌های پرورش ماهی در استان الوسطی راه‌‎اندازی کرده است. از جمله: پرورش میگوی سفید هندی در ولایت محوت، پرورش میگوی پا سفید در ولایت الجازر و بر الحکمان، پرورش حلزون دریایی عمانی در صوقره و منطقه اقتصادی دقم،  باله ماهی در ولایت دقم، و پروژه پرورش میگو در منطقه راس مدرکه در ولایت دقم، که در پایگاه اینترنتی «تطویر» ارائه شده است.

 

 

منبع: سندباد

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *