رایزنی میان ایران و عمان درباره میدان هنگام ادامه دارد

وزارت انرژی و معادن عمان در بیانیه ای توافق تهران و مسقط درخصوص توسعه مشترک میدان نفتی هنگام/غرب بخا و تقسیم سهم‌ها میان این دو کشور را تکذیب کرد.

به گزارش ایسنا، وزارت انرژی و معادن عمان با انتشار بیانیه ای در صفحه توییتر خود اعلام کرد: میدان مشترک نفتی هنگام/غرب بخا در مرزهای دریایی سلطنت عمان و جمهوری اسلامی ایران قرار دارد که از طرف عمان مشرف به استان «مسندم» بوده و میدان «غرب بخا» نام دارد و بخش ایران به میدان «هنگام» معروف است.

در این بیانیه آمده است که سلطنت عمان از سال ۱۹۸۵ میلادی اقدام به بهره برداری از این میدان نفتی می کند.

در ادامه این بیانیه تاکید شده است: درخصوص گسترش مشترک این میدان و تقسیم سهم ها میان ایران و عمان از مدت ها پیش مباحثات و گفت وگوهایی وجود داشته است اما منجر به توافق نشد. وزارت انرژی و معادن اخیرا هیچ گونه مذاکرات فنی و یا تجاری درخصوص این میدان نفتی نداشته است بنابراین هرگونه توافق مبنی بر تقسیم سهم ها میان شرکا را تکذیب می کند.

این وزارت در پایان تاکید کرده است که برای بهره برداری بیشتر از این میدان، باید درخصوص توسعه مشترک آن توافق انجام شود.

برخی رسانه‌ها اخیرا به نقل از وزیر انرژی عمان اعلام کرده بودند که ایران و عمان بر سر مساله توسعه مشترک این میدان نفتی به توافق رسیده اند.

وزیر انرژی و مواد معدنی عمان گفته بود: تهران و مسقط مصمم به توسعه میدان نفتی هنگام هستند و دو کشور برای توسعه این میدان توافق کرده اند.

«محمد بن حمد الرمحی» وزیر انرژی و مواد معدنی عمان روز شنبه در گفت و گو با خبرگزاری عمان با بیان اینکه مسقط و تهران به دنبال توسعه میدان نفتی هنگام در مرز دریایی بین دو کشور هستند، اعلام کرده بود: دو کشور بر توسعه این میدان به گونه ای که با استخراج بیشتر آن منافع و کاهش خسارات به نفع هر دو طرف باشد، توافق کرده اند.

وی که درباره تفاهم نامه های اخیر امضا شده بین عمان و ایرانصحبت می‌کرده، در ادامه گفته بود : این تفاهم نامه ها مربوط به توسعه دو پروژه خط لوله گازی بین دو کشور و میدان نفتی هنگام است.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *